Tranzystory mocy IGBT i SiC MOSFET wykorzystywane w przekształtnikach energoelektronicznych przewodzą duże prądy oraz blokują wysokie napięcia, umożliwiając w ten sposób przetwarzanie mocy z wysoką sprawnością energetyczną. Struktury półprzewodnikowe tranzystorów mają niewielkie rozmiary, co czyni je wrażliwymi na uszkodzenia w skutek zwarć i przeciążeń.
Zabezpieczenia od skutków zwarć mogą być realizowane na kilka sposobów:
- indywidualnie – każdy tranzystor posiada odrębne zabezpieczenia, najczęściej zintegrowane na poziomie sterownika bramkowego (gate driver).
- grupowo – przekształtnik zabezpieczany jest jako całość z uwzględnieniem jego topologii, charakteru odbiornika itp. Najczęściej z wykorzystaniem sterownika głównego (np. procesora sygnałowego).
W urządzeniach średniej i dużej mocy powszechną praktyką jest łączenie obu tych podejść, stosując zabezpieczenia indywidualne przeciwzwarciowe oraz grupowe przeciążeniowe. W przekształtnikach niewielkich mocy (kilka/kilkanaście kW) często spotyka się jedynie zabezpieczenia grupowe, przede wszystkim ze względów ekonomicznych.
Opracowanie porusza problematykę przeciwzwarciowych indywidualnych zabezpieczeń tranzystorów mocy IGBT oraz SiC MOSFET.
IGBT a SiC MOSFET
Obie technologie łączy podobne zastosowanie ale dzieli wiele różnic w budowie. Tranzystor IGBT posiada właściwości zbliżone do tranzystora bipolarnego, podczas gdy SiC MOSFET jest tranzystorem polowym. W wiekszości przypadków, dla obu typów półprzewodników można stosować te same metody zabezpieczeń, mając na uwadze pewne istotne różnice.
Wytrzymałość zwarciowa
Parametr tsc/tpsc (short-circuit withstand time), spotykany często w kartach katalogowych, określa maksymalny czas trwania zwarcia który nie powoduje uszkodzenia struktury tranzystora. Alternatywnie spotkać można wartość prądu Isc wraz z limitem czasu tp trwania takiego zdarzenia.
Dla IGBT parametr tsc/tpsc mieści się w przedziale 6-10 µs, dla nowszych generacji.
Dla SiC MOSFET czas tsc/tpsc jest znacznie krótszy i wynosi typowo ≤3 µs. Niestety, informacje na ten temat nie zawsze znajdują się w kartach katalogowych tranzystorów.
Wartość tsc/tpsc ulega zmianie w funkcji warunków pracy tranzystora (np. blokowane napięcie, temperatura struktury). Warto zauważyć, że ilość takich zdarzeń w całym cyklu życia tranzystora jest zazwyczaj ograniczona. Przytoczone oznaczenia wartości czasów i prądów mogą się nieco różnić w zależności od producenta półprzewodnika.
Detekcja zwarcia
Do realizacji zabezpieczenia niezbędna jest informacja o aktualnej wartości prądu tranzystora. Można ją uzyskać na kilka sposobów:
- Bezpośrednio, poprzez pomiar prądu, najczęściej z wykorzystaniem bocznika (current shunt) w obwodzie emitera (IGBT) lub drenu (SiC MOSFET).
- Pośrednio, poprzez monitorowanie napięcia Vce lub Vds (DESAT, desaturation protection), z wykorzystaniem diody wysokonapięciowej i źródła prądowego.
Current shunt
(bezpośredni pomiar bocznikiem)
Zalety:
- dokładny pomiar prądu,
- nieskomplikowany układ detekcji.
Wady:
- dodatkowy element w obwodzie głównym (dodatkowa rezystancja i indukcyjność pasożytnicza),
- zwiększone straty mocy,
- obniżona niezawodność obwodu głównego.
Typowe zastosowanie:
- przekształtniki małej mocy (kilka, kilkanaście kW)
Vce/Vds monitoring / DESAT
(pośredni pomiar napięcia Vce)
Zalety:
- brak dodatkowych elementów w obwodzie głównym.
Wady:
- tolerancja progu zadziałania – wpływ charakterystyk tranzystora, napięcia Vge, temperatury złącza Tj itp.,
- brak ochrony tranzystora bezpośrednio po załączeniu (blanking time).
Typowe zastosowanie:
- przekształtniki średniej i dużej mocy
W przypadku zabezpieczeń przeciwzwarciowych, metoda pomiaru dająca przybliżoną wartość prądu jest w zupełności wystarczająca.
Zasada działania zabezpieczenia “current shunt”
Prąd tranzystora można wyznaczyć w sposób bezpośredni:
Ic ≅ Us / Rs
Komparator CMP porównuje napięcie Vdesat z napięciem progowym Vth. Wyjściem komparatora jest sygnał logiczny zadziałania zabezpieczenia. Przykład pokazuje zabezpieczenie IGBT, dla tranzystora SiC MOSFET zasada działania jest identyczna.
Zasada działania zabezpieczenia “DESAT”
Zabezpieczenie typu DESAT polega na monitorowaniu napięcia Vce IGBT lub Vds SiC MOSFET. Wartość tego napięcia odzwierciedla aktualną wielkość prądu (kolektora lub drenu) tranzystora. Zasada działania tego zabezpieczenia zostanie przedstawiona na przykładzie tranzystora IGBT.
Napięcie kolektora tranzystora względem emitera (Vce) monitorowane jest za pośrednictwem diody Ddesat zdolnej do blokowania wysokiego napięcia występującego na tranzystorze w stanie nieprzewodzenia. Podczas przewodzenia tranzystora, napięcie Vce spada do wartości pojedynczych woltów a dioda Ddesat wchodzi w stan przewodzenia za sprawą źródła prądowego Idesat. Tym samym napięcie kolektor-emiter tranzystora w ustalonym stanie przewodzenia wynosi:
Vce = Vdesat – Vfd
Gdzie Vfd to spadek napięcia na diodzie Ddesat. Komparator CMP porównuje napięcie Vdesat z napięciem progowym Vth (typowo 7..9V dla IGBT). Wyjściem komparatora jest sygnał logiczny zadziałania zabezpieczenia.
Ta metoda obarczona jest niedokładnością powodowaną rozrzutem charakterystyk tranzystora, w szczególności w skutek zmian temperatury oraz napięcia sterującego bramki. Niemniej jednak, jest to metoda w zupełności wystarczająca do zapewnienia zabezpieczenia przeciwzwarciowego.
Wyłączenie w stanie zwarcia
W sytuacji wykrycia zwarcia, tranzystor powinien zostać wprowadzony w stan nieprzewodzenia bez zbędnej zwłoki. W przypadku zwarcia, wartość prądu zwarciowego może przewyższać prąd nominalny nawet kilkukrotnie. W takiej sytuacji indukcyjności pasożytnicze, typowo występujące w obwodach napięciowych przekształtnika, posiadają znaczą ilość zgromadzonej energii (proporcjonalną do kwadratu wartości prądu). Nagłe przerwanie dużej wartość prądu z pewnością uchroni tranzystor od skutków zwarcia, ale może spowodować jego uszkodzenie w skutek przepięcia. W związku z tym stosuje się tzw. łagodne wyłączenie (soft turn-off), polegające na wydłużeniu czasu wyłączenia tranzystora celem obniżenia wartości przepięcia.
Bezpieczniki? Nie. Dlaczego?
Zastosowanie bezpieczników to najpopularniejszy sposób ochrony przed zwarciami i przeciążeniami powszechny np. w elektroenergetyce. Bezpiecznik topikowy przerywa obwód przepalając się w skutek traconej w nim mocy. Ale co jeżeli to nie bezpiecznik będzie najsłabszym ogniwem obwodu? Co jeżeli będzie nim tranzystor?
Całka Joule’a
Parametr ten opisuje ilość energii jaką element może przejąć i rozproszyć bez uszkodzenia. Istnieje wiele specjalistycznych wkładek bezpiecznikowych (np. ultraszybkie aR), niemniej jednak praktycznie zawsze zachodzi zależność:
I2t IGBT, SiC MOSFET ≪ I2t bezpiecznika
Niezależnie od powyższego, na niekorzyść zastosowania bezpieczników przemawiają dodatkowo:
- konieczność wymiany wkładki po zadziałaniu zabezpieczenia,
- dodatkowe straty mocy wydzielane we wkładce,
- indukcyjność pasożytnicza wkładki, co jest szczególnie niekorzystne w obwodach napięciowych przekształtników.
W praktyce, nie spotyka się bezpieczników w roli ochrony tranzystorów mocy, przede wszystkim z uwagi na zbyt dużą wartość całki Joule’a bezpiecznika w relacji do półprzewodnika.
Podsumowanie
Zabezpieczanie tranzystorów przed skutkami zwarć to obszerny i złożony problem, trudny do wyczerpania na łamach krótkiego tekstu. Niemniej jednak, tym artykułem postaraliśmy się przybliżyć powyższą tematykę w zwięzłej formie, kładąc nacisk na najistotniejsze aspekty rozwiązań spotykanych w seryjnie produkowanych przekształtnikach energoelektronicznych.