MEW cz. 3 – sprawność układu generacji

Artykuł porusza zagadnienie sprawności poszczególnych elementów układu generacyjnego i przedstawia przykładowe porównanie trzech wybranych układów generacyjnych. Opracowanie dotyczy niskospadowych elektrowni wodnych (MEW) z hydrozespołami o mocach znamionowych w zakresie kilkudziesięciu do kilkuset kilowatów, gdzie prędkość turbiny typowo mieści się w przedziale 100-500 obr/min.

Sprawność układu generacyjnego równa się iloczynowi sprawności poszczególnych jego elementów: turbina, przekładnia, generator, przekształtnik. Kluczowe znaczenie w ocenie efektywności układu ma nie tyle sprawność dla znamionowych warunków pracy lecz zależność sprawności od zmiennych parametrów (np. mocy elektrowni). Jest to szczególnie ważne w elektrowniach niskospadowych przepływowych, gdzie zmienność parametrów pracy jest duża i może powodować zmniejszenie sprawności układu nawet o kilkadziesiąt procent.

Turbina wodna jest podstawowym elementem układu natomiast jej sprawność zależy od wielu parametrów (hydrologicznych, wymiarów, warunków pracy itp.) i jej omówienie wymaga oddzielnego opracowania. Przedstawione porównanie nie uwzględnia turbiny i dotyczy sprawności przetwarzania energii mechanicznej z turbiny na energię elektryczną oddawaną do sieci.

Przekładnia
W elektrowniach wodnych wykorzystywane są zarówno przekładnie pasowe (płaskie i klinowe) jak i zębate. Wybór podyktowany jest zazwyczaj kosztami, gabarytami i stopniem przełożenia. Sprawność przekładni stosowanych w MEW mieści się w zakresie 92 – 97% i zależy od typu przekładni, stopnia przełożenia, parametrów pracy (prędkość i moment) oraz od stanu technicznego przekładni.

Przykładowa zależność sprawności przekładni pasowej (pas płaski) od mocy

Generator
Sprawność generatora zależy od typu (indukcyjny czy synchroniczny), parametrów znamionowych (prędkości, mocy) oraz od warunków jego pracy (prędkość i moment). Dla generatorów indukcyjnych sprawność znamionowa wynosi pomiędzy 92% (dla niskich prędkości ≤ 750 i małej mocy ≤ 75 kW) a 96% (dla wysokich prędkości ≥ 1500 obr/min i dużych mocy ≥ 160 kW). W przypadku generatorów synchronicznych (PMSG) sprawność 97% uzyskiwana jest dla bardzo niskich prędkości ⁓ 200 obr/min. Dodatkowym atutem PMSG jest wyższa sprawność dla zmiennych warunków pracy.

Przykładowe porównanie sprawności generatora klatkowego IE3 z generatorem synchronicznym (PMSG) w funkcji mocy

Przekształtnik
Znamionowa sprawność przekształtników jest wysoka i wynosi ok 97-98%. Spadek sprawności dla zmian obciążenia i prędkości nie jest znaczący i może wynieść 4-5% dla mocy ⁓ 20% mocy znamionowej.

Przykładowa zależność sprawności przekształtnika od mocy

Podsumowanie

Mnożąc sprawności poszczególnych elementów uzyskujemy sprawność całkowitą układu generacyjnego. Poniżej przedstawione jest porównanie sprawności dla trzech układów generacyjnych:

Porównanie sprawności układów generacyjnych – przykład

Generator synchroniczny z
magnesami trwałymi
(PMSG)


Najwyższa sprawność maksymalna (⁓ 95%),
najmniejsza strata sprawności przy mniejszych mocach (87% dla 20% P).

Generator
indukcyjny z
przekładnią mechaniczną


Sprawność maksymalna (⁓ 93%) osiągana jest dla 70% mocy, duża strata sprawności dla mniejszych mocy (76% dla 20% P).

Generator indukcyjny klatkowy z przekształtnikiem i przekładnią


Najniższa sprawność maksymalna (91%), największy spadek sprawności dla mniejszych mocy (72% dla 20% P).

Powyższe porównanie ma charakter przybliżony. Dokładna analiza sprawności układu generacyjnego powinna uwzględniać konkretne parametry elementów układu.

Opublikowano

w kategorii

Tagi: